Magyar konyha

Az étel arra van, hogy jókedvűek legyünk tőle. / Virginia Macgregor /

smile_woman_c85ab72eb3.jpg 

Magyar konyha fűszerei

 

Babérlevél: A felül fényes, alul matt, bőrszerű, lándzsa alakú levelek jellemző fűszeres szagúak és kesernyés ízűek. Illóolajat, csersavat és keserű anyagot tartalmaznak.

Levesek / tojás, burgonya, savanyú, hal, paradicsom, hús/ főzelékek / burgonya, savanyú, tojás/ szószok, pácok, mártások, kolbászáruk, sültek, aszpikok, kocsonya készítésénél használjuk fel. Különlegesen jó ízt kölcsönöz az egybesült sertés és marhahúsnak is, ha párolás közben a levébe teszünk egy-egy levélkét. Különösen azoknál az ételeknél elengedhetetlen, amelyek enyhén savanykás ízűek / vadas, marhafartő, citromos mártás, nyúl, szarvas, őz /



Boróka: Ősrégi idők óta használják fűszerként egész, vagy őrölt állapotban. Főzelékek, saláták, savanyú káposzta, húsételek, marinírozott halételek, vadpástétomok fontos ízesítője. Kitűnő ízt ad a sertés és vadsülteknek. A divatos grillsütésű húsoknak borókás füstölésen keresztül finom aromás ízt adhatunk.



Bors: A legismertebb és legáltalánosabban használt fűszer az egész világon. A Szingapur és Malabár vidékén őshonos cserje bogyója szolgáltatja az értékes fűszert. A feketebors a növény éretlenül szedett, szárított termése. A fehérbors, ezzel szemben, a növény érett termése, melyről a külső héját áztatással és dörzsöléssel eltávolították. Színe így világosbarna lett. A feketebors az erősebben csípős ízű, míg a fehérbors a kevésbé csípős, enyhébben aromás. Levesek, főzelékek, saláták, húsételek, páclevek, halak ízesítésénél egészben vagy durván őrölve használjuk. Nagyon jó alapízt ad pl. a borsos marhatokánynak, pirított májnak, tojásos gombapaprikásnak, vagdalt húsételeknek.



Fokhagyma: A magyar konyha fokhagyma nélkül el sem képzelhető. Tápértéke jelentős, mert szénhidrátot, fehérjét, fontos ásványi anyagokat, illóolajat, C -vitamint tartalmaz. Erős, maradandó szaga miatt sokan húzódoznak használatától, s így elesnek fogyasztásának előnyeitől is.



Kakukkfű: Hazánk majd minden részén vadon is előfordul, de a kertekben és gazdaságokban termesztik is. Sajátos aromája miatt óvatosan kell használni, mert erő illatánál fogva megváltoztatja az étel eredeti jellegét. Felhasználható nehezebben emészthető levesekhez/ bab, borsó, burgonya, paradicsom, hal, káposzta / burgonyafőzelékben, salátákhoz / burgonya, zeller, paradicsom, paprika /baromfi és marhasültek, erdélyi tokány, ürücomb, vadas ételek, töltött káposzta, véres-és májashurka, kolbászáruk, vörösbormártás fűszerezésére.



Gyömbér: Levesek / hús, bab, burgonya, gyümölcs/, levesgombócok, mártások és angolosan készített húsételek kitűnő ízesítője, de intenzív aromája miatt takarékosan kell bánni vele.



Koriander: Illóolajat, zsíros olajat, cukrot, fehérjét, C-vitamint tartalmaz. Ezt a fűszert sültek, húspácok, káposztafélék, mártások, marinádok, sonkapácok ízesítőjeként használják.



Kömény: Körözöttek, puha sajtok, levesek, főzelékek, saláták, hús, burgonya, káposztaételek, kolbászáruk, és különféle mártások kiváló ízesítője. Nem hiányozhat a különféle párolt és sült sertéshúsok készítésénél sem, a kenyeret is lehet ízesíteni vele.



Paprika: A magyar konyha elképzelhetetlen a paprika nélkül. Használjuk friss zöldpaprikaként és szárítva, őrölve pirospaprikaként.



Petrezselyem: A petrezselyem ugyancsak nem hiányozhat egyetlen háztartásból sem. Levest főzni és az ételeket elkészíteni enélkül, úgyszólván nem is tudnánk. A petrezselyem zöldjét frissen és szárított állapotban használjuk. A növényt finomra vágva, közvetlenül a tálalás előtt adjuk a kész ételekhez, míg a sülteknél együtt sütjük a húsokkal



Rozmaring: Enyhén kámforra emlékeztető illatú, keserű, aromás ízű fűszer. Többféle mártás, vadas és szárnyas sültek, de főleg húsételek, töltelékek, gombás készítmények és az ecetes halféleségek kedvelt fűszere. Különösen jó zsályával és hagymával együtt pácok, szószok és bárányhús ízesítésére, illatosítására. Őz és szarvas, de nyúlhús ízesítésére is kiváló, ha párolás közben a húsokat meghintjük.



Tárkony: Jellegzetesen fűszeres illatú, kissé kesernyésen csípős ízű, értékes konyhanövény. Régebben majd minden házban kedvelt fűszer volt. Erdélyből került hozzánk. Friss zöld állapotban és megszárítva egyaránt használják. Különleges ízű salátafűszerek és ecetes savanyúságok eltevéséhez is ízesítőként szolgál. A petrezselyemhez hasonlóan levesek, szárnyasok, hal, és vadas ételek, birka és báránysült, zöldbab, borsó, és burgonyafőzelék ízesítésére is kiváló.



Vöröshagyma: A magyar „makói" vöröshagyma különlegesen kellemes aromája miatt az egész világon híressé vált. Leginkább nyersen használjuk, de szárított állapotban is kapható.

Hatóanyagai: illóolaj, vitaminok, pektin, guvertin, stb



Zeller: Közismert konyhanövény levele is, gumója is illatosan aromás, édeskésen fanyar ízű fűszerféle. Jelentős az apiolos illóolaj tartalma, s ez adja a sajátos fűszerhatást is. Bár érdekes aromája nagyon kellemessé teszi az ételeinket, módjával alkalmazzuk, mert túladagolva fanyar ízhatást kelt az ételben.



Zsálya: Zsályával fűszerezhetjük a zsíros húsételeket és azok körítéseit / kacsa, liba, pulyka, vadhúsok, hústöltelék/, de máj, főtt és sült halak, pástétomok, lágy sajtok és főtt tészták ízesítésére is kiválóan alkalmas.

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 11
Heti: 59
Havi: 245
Össz.: 102 279

Látogatottság növelés
Oldal: Magyar konyha fűszerei
Magyar konyha - © 2008 - 2024 - angyalsuzy.hupont.hu

A HuPont.hu-nál a honlap készítés egyszerű. Azzal, hogy regisztrál elkezdődik a készítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »